Ekonomi

Yeni düzenleme Airbnb’yi yok edecek mi?

Dünya çapında milyonlarca kullanıcının kullandığı Airbnb için yeni düzenlemeler geliyor. Türkiye’de 2010 yılından bu yana faaliyet gösteren uygulamayla kullanıcılar, günlük konut kiralamanın yanı sıra odalarını da kiralayabiliyor. Uygulamanın ilk yolculuğu İstanbul’da 76 konutla başladı. Bugün gelinen noktada birçoğu Airbnb üzerinden olmak üzere 80 bin civarında günlük kiralık ev bulunuyor. Devlet, uygulama üzerinden kayıtsız olarak kiralanan konutların neden olduğu vergi kaybını yıllık 51 milyar 638 milyon lira olarak hesaplıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı vergi kayıplarının ve kayıt dışılığın önlenmesi için düğmeye bastı.

Turizm Amaçlı Kiralamaya İlişkin Kanun Tasarısı, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülüyor. Kanuna göre Turizm Bakanlığından onaylı belge alınması gerekecek. Böylece ev sahiplerinin vergi yükümlülüğü doğacaktır. Emlak Uzmanı Gamze Özlü, kendi kullanımı için kiraladığı evi turizm amaçlı kiralayanlara 100 bin lira ceza uygulanacağını belirtti. “Evlerin turizm amaçlı kiralanabilmesi için turizm amaçlı kira sözleşmesi yapılacak. “Bundan önce izin alınması zorunlu olacak, izin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilecek.”

Sertifikanın ardından günübirlik kiralanacak konutlara tabela asılması zorunlu olacak. Tabela asmak için kiralanacak daire apartman içerisinde ise dairedeki diğer komşulardan izin alınması gerekecektir. Düzenleme yasalaştıktan sonra ev sahiplerinin de polise başvurma zorunluluğu olacak. Bu kapsamda ev sahipleri, kalan kişileri sistematik olarak raporlayacak. Bu sayede konutların kaçak kullanımının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Türkiye’de Bloomberg Businessweek’ten bir haber daha!

Dünyanın en saygın ekonomi dergilerinden Bloomberg Businessweek, Bloomberg HT grubunun hazırladığı içeriğiyle artık Türkiye’de! Bloomberg Businessweek Türkiye, Türkiye’de ve küresel piyasalarda olup biten her şeyin, hisse senetlerinden para politikalarına kadar başka hiçbir yerde bulamayacağınız analiz ve içeriklerin, iş dünyasıyla özel röportajların yer aldığı e-dergi formatı ve yenilenen içeriğiyle yayında. temsilciler!

7 gün boyunca ücretsiz abone olarak tüm içeriklere erişmek için Buraya tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu