Haber

Ukrayna ve Rusya’dan çelişkili ‘Bahmut’ açıklamaları

Rusya, bir ay süren kuşatmanın ardından Bahmut şehrini ele geçirdiğini duyurdu. Ancak Ukrayna tarafı bu açıklamayı yalanladı. Sahadaki duruma ilişkin net bir açıklama yapılmazken, Ukrayna Savunma Bakanlığı ‘Fethedilmemiş Bahmut’ başlığıyla fotoğraflar yayınladı.

Ukrayna’nın Donetsk, Kramatorsk ve Luhansk şehirlerinin ortasında yer alan Bahmut şehri, her iki ülke için de stratejik açıdan önemli bir yer olarak değerlendiriliyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün Bahmut’un ele geçirildiğini duyurarak hem Wagner kümesini hem de Rus Silahlı Kuvvetlerine bağlı askerleri tebrik etti.

O dönemde Japonya’daki G7 Zirvesi’nde temaslarını sürdüren Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski, basın mensuplarının Bahmut’un yakalanmasıyla ilgili sorusuna “Sanmıyorum” yanıtını verdi. Ardından Ukrayna Devlet Lideri Sözcüsü Sergii Nykyforov, Zelenski’nin basına verdiği cevaba işaret ederek, “Böylece Cumhurbaşkanı, Bahmut’un yakalandığını yalanladı” dedi. BAHMUT”

Bahmut’un fotoğrafları Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın resmi sosyal medya hesabında da paylaşıldı. Paylaşımda ‘Fethedilmemiş Bahmut’ ifadeleri yer aldı. Fotoğraflar, dumanın yükseldiği ve birçok binanın hasar gördüğü şehri gösteriyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu