Ekonomi

Tokenleştirilmiş altının piyasa değeri 1 milyar doları aştı

CoinGecko verilerine göre tokenize altının fiyatı 1 milyar doları aştı. Bu gelişmedeki çıkarlar, fiziksel altının yeniden tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaşmasıdır.

Tokenize altın, fiyatını altına sabitleyen bir stablecoin’dir. Belirteç, yatırımcılara bu değerli varlığa, bir borsa yatırım fonunun (ETF) yönetim fiyatları ve külçe altın tutma yükü olmadan sahip olma avantajı sunuyor.

En büyük iki altın stablecoin’den biri pax gold’dur (New York merkezli fintech firması Paxos Trust Company ile bağlantılıdır). PAXG), obur 80 milyar dolarlık stablecoin USDT Tether için tether altınının (XAUT) arkasındaki isim. CoinGecko verilerine göre PAXG ve XAUT tokenlerinin piyasa fiyatları sırasıyla 520 ve 498 milyon dolar.

geleneksel olarak sadık bir bölge altın Kripto paranın fiyatı, yatırımcıların bankalarla ilgili endişeleri ve yasal para arzı ve enflasyonda artışa yol açabilecek olası bir hükümet kararı nedeniyle Mart ayından bu yana artıyor. Salı günü onsu 2.021 dolardan işlem gören varlık, Ağustos 2020’deki zirvesinden sadece %3 daha düşük.

Genellikle dijital altın olarak adlandırılır bitcoin (BTC), altının fiyatı arttıkça 20.000 dolardan 29.000 dolara yükseldi. Dijital varlık piyasası araştırma firması Kaiko’ya göre, BTC’nin altın ile korelasyonu çok yıllı bir seviyeye ulaştı.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

sefaatli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu