Haber

Taliban’dan Pakistanlı yetkililere tepki

Pakistanlı yetkililerin “Afgan topraklarının terör örgütleri tarafından kullanılmaması” uyarısında bulunmasına Taliban tepki gösterdi.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, eski adıyla Twitter olan sosyal medya platformu X’te yaptığı açıklamada, Pakistanlı yetkililerin Afganistan’daki güvenlik durumuna ilişkin iddiaları reddettiğini ve “asılsız” olduğunu söyledi.

Taliban’ın Afganistan topraklarının başka bir ülke için tehdit oluşturmasına izin vermediğini belirten Mücahid, bu tür tartışmaların her iki taraf için de faydalı olmadığını söyledi.

Mücahid, Pakistanlı yetkililerden medya üzerinden tartışmak yerine telaşlarını Taliban yetkilileriyle paylaşmalarını istedi.

Pakistan’dan Taliban’a uyarı

Pakistanlı yetkililer, özellikle Pakistan Başbakanı Shahbaz Sharif, Taliban’ın süreksiz hükümetine yaptıkları davetlerde, Afganistan topraklarının sınır ötesi terörizm için kullanılmasının durdurulmasını talep ettiler.

Pakistan’da son haftalarda artan terör saldırıları, Afganistan ile Pakistan arasındaki tansiyonun yeniden yükselmesine neden oldu.

30 Temmuz’da koalisyon hükümetinin ortaklarından İslami Ulema Cemiyeti’nin (JUI-F) Pakistan’ın Hayber Pakhtunkhwa eyaletindeki kongresine düzenlenen intihar saldırısında 56 kişi hayatını kaybetmişti.

14 Temmuz’da Belucistan’daki silahlı kuvvetler karargahına düzenlenen saldırı, Pakistan ordusunun Taliban’ın Afganistan’daki kesintili yönetimine sert tepki vermesine neden oldu.

Pakistan Talibanı (TTP) Afganistan’da güvenli bölgelere ve hareket özgürlüğüne sahip olduğu ve Doha Anlaşmasına uymadığı için Pakistan ordusu ve bakanları defalarca Taliban’ın süreksiz yönetimine karşı açıklamalarda bulundular.

pozanti-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu