Haber

Senykent Muhtar Cinayeti Davasında Annenin Tutuklanıp Yargılanması Talebi Reddedildi

ISPARTA’nın Senurkent ilçesinde muhtar Yüksel Ülperen’i (44) öldürmek suçundan baba ve 3 oğlunun tutuklu yargılandığı davanın 2. duruşmasında; Azmettirici olduğu iddia edilen anne Emine Özgen’in suç niteliği nedeniyle tutuklu olarak yargılanması talep edildi. Mahkeme davacı avukatının bu talebini reddetti.

Büyük Kabaca ilçesine bağlı Karşı Mahallesi Muhtarı Yüksel Ülperen, geçen yıl 11 Aralık’ta silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Soruşturma kapsamında şüpheliler arasında Bayram ve Emine Özgen çifti ile olay sırasında 17 yaşında olan oğulları Tevfik, Hüseyin ve B.Ö. yer aldı. Gözaltına alındı. B.Ö. Cinayeti kendisinin işlediğini belirten otopsi sonucunda Ülperen’in birden fazla ateşli silahla vurulduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine savcılık olay yerindeki tüm aile bireylerini tutuklama talebiyle adliyeye sevk etti. Mahkeme, azmettirici olduğu iddia edilen Emine Özgen’in adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına, diğerlerinin ise tutuklanmasına karar verdi. Bayram Özgen, oğulları Tevfik, Hüseyin ve B.Ö. Hakkında ‘kasten öldürme’ ve ‘ateşli silah satın alma ve bulundurma’ suçlarından müebbet hapis istemiyle dava açılırken, Emine Özgen hakkında da ‘azmetme’ suçundan 30 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

‘GÖRMEDİM, DUYMADIM’

Davanın Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci duruşmasına Yüksel Ülperen’in eşi Ümmü, kızı Gülşen, kız kardeşi ve yakınları da katıldı. Duruşmada tutuklu sanıklar ile tutuksuz sanık Emine Özgen de hazır bulundu. Sanıkların akrabası oldukları için ilk duruşmada ifade vermek istemeyen Tevfik Özgen’in eşi Yağmur Özgen ve kız kardeşi Ümmügül Özgen, kararlarını değiştirdi. 2 kardeş tanık olarak dinlendi. İki kardeş, mahkeme başkanının olayla ilgili her sorusunu “Görmedim, duymadım” diyerek yanıtladı. Yağmur ve Ümmügül Özgen, olay sırasında Emine Özgen’in evde yanlarında olduğunu ve bebeğini ayakta uyuttuğunu söyledi.

İKİ VAKA BELGESİ BİRLEŞTİRİLDİ

Davacı Ümmü Ülperen’in avukatı, azmettiricinin tutuklu sanık Emine Özgen olduğunu belirtti. Avukat, Özgen’in suç niteliği nedeniyle tutuklu olarak yargılanmasını talep etti. Mahkeme bu talebi reddederek taraflardan savunma hazırlamalarını istedi. Komite ayrıca tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi. Öte yandan tutuklu sanıkların Yüksel Ülperen’in oğlu Mehmet Ülperen hakkında açtığı tehdit ve zincirleme hakaret davası, olayla ilgili olduğu gerekçesiyle cinayet davasıyla birleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu