Ekonomi

‘Mehmet Şimşek’in Erdoğan’ın yanında görünmesinin anlamı’

Silivri’deki doğalgaz depolama tesislerinin açılışında Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in görünmesi ekonomi lobisini karıştırdı. Ekonomi politikaları konusunda Erdoğan’la anlaşamayan Şimşek, Berat Albayrak’ın göreve gelmesinin ardından ilk kez fotoğraflandı.

Halk TV yazarı Barış Soydan, Mehmet Şimşek’in Erdoğan’ın yanında yer almasının arka planını Ankara kulislerinden şöyle aktardı:

“İlk olarak herkesin aklındaki soru: Şimşek Nabati’nin yerini mi alıyor?

Ankara’da böyle bir bilgi ve beklenti yok. Erdoğan’ın Şimşek’i de yanına alması bir değişiklikten çok ‘karşı tarafa’ gitmediğinin/gitmeyeceğinin ifadesi olarak görülüyor.

Mehmet Şimşek’i Erdoğan’la gösteren fotoğraftan başka ifadeler de var:

⦁ En alta ‘Ekonomi politikalarında gerekirse tersine çevirebilirim’ mesajı.
AKP tabanı enflasyondan rahatsız. Kıymetli bir kısmı biliyor ki, bunun Cumhurbaşkanlığı döneminde uygulanan Hazine ve Maliye Bakanı Nabati’nin deyimiyle ‘Heteredox’ ekonomi politikalarından kaynaklandığını biliyor. Erdoğan, Mehmet Şimşek ile yeniden seçilmesi durumunda AKP’nin ilk dönem ekonomi politikalarına dönebileceği mesajını verdi.

⦁ Parti içinde Nabati’nin değiştirilmesini isteyenlere ‘Belki ama kontrol bende’ mesajı.
Uzun zamandır AKP’nin Binali Yıldırım ve Hayati Yazıcı gibi ağır toplarının ekonomi yönetiminde değişiklik istediği söylentileri dolaşıyor. Mehmet Şimşek’in Erdoğan’la aynı karede olması onlara da bir mesaj niteliğinde.

⦁ Albayrak ekibine ‘Alternatif Yıldırım’ mesajı…
Berat Albayrak, Hazine ve Maliye Bakanlığından ani istifasından bu yana ortalarda görünmüyor ancak atadığı isimler ekonominin yönetiminde etkili olmaya devam ediyor. Mehmet Şimşekli fotoğrafı, Albayrak ve ekibine bir mesaj.

⦁ Mehmet Şimşek’in farkında olmadan verdiği mesaj: ‘Yeni bir meslek oluşturamadım. Siyasete ve siyasi kimliğime döndüm'” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu